Koltuk Kaplama Evde de Yapılabilirmiş

Koltuk kaplama deyince belki yanlış oldu o kadar teferruatlı bir şey beklemeyin :) Aslında dediğim aşağıdaki gibi kolçaklı bir sandalye.

koltuk

İstanbul’dan Antalya’ya taşındık ve taşındığımız ev İstanbul’daki evimize göre çok daha büyüktü.  Şöyle bir plan çizip yerleştirince camın önünde büyük bir boşluk kaldığını fark ettik. Ben büyük bir IKEA hayranı olduğum için hemen gidelim de oraya iki tekli koltuk ya da bir çift kişilik kanepe alalım dedim. Kutusundan bile çıkarmazdık, o şekilde taşınırdı yeni evimize. Eşim önce bir yerleşelim bakalım tam, ondan sonra oraya bir şey bulur alırız dedi. Antalya’da IKEA olmadığı için bu duruma pek sıcak bakmasam da mantıklı geldi sustum :)

Bir yerden 4 adet kolçaklı sandalye bulduk. Renkleri evime uymuyordu, kumaşların zaten değişmesi lazımdı. Zımparalayıp beyaza boyarız sonra da bir koltukçuda istediğimiz bir kumaşla kaplatırız dedik. Koltukları zımparalayıp cilasını aldıktan sonra, sprey boya ile bütün ahşap yerlerini dikkatlice beyaza boyadık.

koltuk_boyama

Koltuklar beyaz oldu ama 4 koltuğun kaplanması için öyle fiyatlar çektiler ki, beyaza boyandıkları gibi kaldılar:)  Taşındığında her ne kadar büyük eşyaları yerlerine koysan da o ev bir süre oturmuyor bilenler bilir. Bizim beyaz koltuklar da beklediler bir süre bir odanın köşesinde. Gelecekleri yere de iki masa sandalyesi koydum bir süre ama ev iyice oturmaya başlayınca onlar da durdukları yerde benim gözüme batmaya başladılar :)

salonda_koltuk

 

Gidip gelip bakıyorum orasına burasına; aslında pek de birşeyi yok kumaşı gerdirerek zımbala, kenarlarına da bordürünü silikonla yapıştır. Biz bunu kendimiz de yapabiliriz dedim. Birkaç kumaşçı öğrenmiştim Antalya’da, eşimle gittik üzerinde plaklar olan bir kumaş seçtik; hem tarzı hem de renkleri salonumuza uyuyordu. Kapladıktan sonra kenarlarına geçeceğimiz bordürlerini de aldık. Zaten zımba makinesi ve silikon tabancası bizde vardı; çektik koltukları balkona bir heves kaplama işine başladık :)

kumas_kaplamakoltuk_ kaplama_balkon

İlkini yapmak biraz daha zordu ama sonuncusu neredeyse 15 dakikada bitti :)

koltuk_son_hali

İkisi salona, diğer ikisi de evde uygun yerlere dağıtıldı :) Hatta biz bu koltuk kaplama işinden o kadar zevk aldık ki sıkıldıkça yeni kumaşlarla değiştiririz dedik :)

 

 

 

 

 

 

DATE24th Ekim, 2014

CATEGORIESGenel

TAGS , , , , , , , , ,

1 Comment

  1. This is a topic that is near to my heart… Thank you! Where are your contact details though?

Leave a Reply